Köşe Vuruşu

Köşe vuruşu, futbol oyun kuralları içinde dışarı çıkan topun oyuna tekrar girmesi için kullanılan yöntemlerden biridir. Köşe vuruşu, sahanın dört köşesinden de yapılabildiği için bu adı almıştır. Bu vuruşun İngilizce adı corner kick olarak geçmektedir. Dilimizde de köşe vuruşu yerine genellikle daha kısa bir terim olan korner sözcüğü kullanılmaktadır. Köşe vuruşu, bir hücum aksiyonudur. Hücum eden takımın, atağına devam etmesini sağlar. Futbol maçı sırasında köşe vuruşu kazanmak için savunma yapan takımın oyuncularından birine temas eden top, kale çizgisi üzerinden dışarı çıkmalıdır. Bu şekilde hücum eden takım köşe vuruşu kullanmaya hak kazanır.

Köşe vuruşunun kullanılacağı yeri belirlemek için sahayı dikey olarak ikiye bölmek gerekir. Top eğer sağ taraftan dışarı çıktıysa köşe vuruşu sağdan, top sol taraftan dışarı çıktıysa da köşe vuruşu soldan kullanılır.

Köşe vuruşu, futbol oyunu için değerlidir. Bunun sebebi, bu vuruş öncelikle hücumu devam ettirir. Hücum eden takımdaki oyuncuların top dışarı çıktığında geri koşması gerekmez. Bu nedenle köşe vuruşu, öncelikle oyuncuların saha içinde aktif dinlenmesine yardımcı olan bir vuruştur. Hücum eden oyuncuların birkaç saniye dinlenmesi bile oyuncu açısından büyük öneme sahiptir.

Köşe Vuruşu

İkinci olarak köşe vuruşu, bir duran top silahıdır. Takımlar, rakip takımı çözemediğinde gol atabilmek için duran toplara başvururlar. Köşe vuruşu da en tehlikeli duran top organizasyonlarından biridir. Çünkü köşe vuruşunun kullanıldığı yer, orta açmak için oldukça müsaittir. Ayrıca köşeden açıyı iyi ayarlayabilen oyuncu, ceza sahasına tehlikeli bir top gönderebilir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, köşe vuruşu kullanmak hücum eden takım için büyük bir avantajdır. Bu takım öncelikle dinlenme fırsatını elde eder. Bundan ayrı olarak, köşe vuruşu ciddi bir gol tehlikesi de yaratabilir.

Köşe Vuruşu Nedir?

Köşe vuruşu, korner, ya da corner kick, futbolda bir hücum aksiyonudur. Köşe vuruşu kullanılması için defansta olan takımın bir oyuncusuna temas eden top, kale çizgisi üzerinden sahayı terk etmelidir. Köşe vuruşu, sahanın 4 köşesindeki çeyrek daireden kullanılır. Köşe vuruşu kullanılırken top, çeyrek daireye temas etmek ve hareketsiz olmak zorundadır. Bu kurallar ihlal edildiği takdirde hakem, köşe vuruşunu tekrar kullandırabilir. Ayrıca, vuruşu karşılayak oyuncu, köşe vuruşu sırasında topa kale çizgisinin arkasındaki çizgi kadar mesafede uzak olmak zorundadır. Rakip oyuncu, köşe vuruşunu kullanan oyuncuya daha yakınsa, hakem vuruşu kullandırmak için savunma oyuncusunun uzaklaşmasını bekler.

Korner atışı, duran topla gol arayan, fizikli takımlar için büyük bir fırsattır. Kornerle ilgili önemli noktalardan biri de bu vuruştan topu alan bir oyuncunun ofsayt pozisyonuna düşemiyor olmasıdır. Futbolda taç, korner ve aut atışları, ofsayt kuralının uygulanmadığı noktalardır. Dolayısıyla kornerlerde duran top taktikleri ve yerleşimi, doğru yapıldığında büyük bir gol silahına dönüşebilir.

Köşe vuruşuyla ilgili çalışmalar futbolun çok eski dönemlerinden beri yapılmaktadır. Köşe vuruşu, tersten bakıldığında savunulması gereken bir olaydır. Savunmada olan takım da bu vuruşu en iyi şekilde savunmak istemektedir. Köşe vuruşunu karşılayan bir savunmanın amacı kaleye şut çektirmemek olmalıdır. Eğer takım yüksek top savunacaksa da hava topunu rakibe vermemek gerekmektedir.

Köşe vuruşu savunması, futboldaki genel savunma kalıplarını da değiştirmiştir. Köşe vuruşunda tartışılan savunma yapıları adam adama savunma ve alan savunmasıdır. Adam adama savunmada savunma oyuncularının tamamı rakipten birer oyuncuyla eşleşir. Alan savunmasında ise savunma yapan takımdaki herkesin görevi belli bir alanı savunmaktır.

Bu iki savunma anlayışı, futbolda hem genel hem de duran top savunmasının temelini oluşturmaktadır. Günümüzde çok sayıda futbol takımı, bu iki savunma yönteminin birleşiminden oluşan savunma yerleşimleriyle sahaya çıkmaktadır .

Köşe Vuruşu Nasıl Olur?

Köşe vuruşunun meydana gelmesi için, topun defansta olan takımdaki oyunculardan herhangi birine çarpıp oyun alanını terk etmesi gerekmektedir. Ancak bu vuruşun köşe vuruşu olması için topun kale çizgisi üzerinden oyundan çıkması gerekir. Eğer top yan çizgiler üzerinden oyun alanını terk ederse taç atışı kullanılır. Köşe vuruşu, hakemin işaretiyle kullanılır. Bir takımın köşe vuruşu kullanabilmesi için öncelikle hakemin köşe vuruşu kararı vermesi gerekmektedir. Köşe vuruşu işareti orta hakem için elini kaldırıp köşe vuruşunun atılacağı yeri göstermektir. Yan hakem de bayrağıyla köşe direğini göstererek oyunun köşe vuruşuyla devam edeceğini açıklar.

Köşe vuruşunun geçerli olabilmesi için topun çeyrek daireye temas etmesi, topun hareketsiz olması ve hakemin düdük çalmış olması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığında köşe vuruşu kullanılabilir. Köşe vuruşunu oyuncu istediği gibi kullanabilmektedir. Oyuncu ister takım arkadaşıyla kısa pas yapar isterse de ceza sahası içine orta açar. Bu, takımın taktiği ve oyuncunun tercihiyle ilgili bir durumdur. Köşe vuruşu sırasında hakemler ceza sahası içindeki temasları yakından izlemelidirler. Çünkü köşe vuruşları sırasında pozisyon almak için mücadele eden oyuncular arasında itme çekme gibi faul ya da penaltı kararını gerektirebilecek temaslar meydana gelebilir. Bu durumda hakemlerin dikkatli olup bu teması görebilmesi önemlidir.

Ancak bu konuyla ilgili önemli durumlardan biri de itme çekmeler sırasında topun oyunda olup olmadığı konusudur. Yani hakem ceza sahası içindeki itme ve çekmelerden dolayı penaltı çalabilir. Ancak bunun gerçekleşmesi için topun oyunda olması, yani köşe vuruşunun kullanılmış olması gerekmektedir. Köşe vuruşu kullanılmadan önce meydana gelen fauller için hakemler temasta bulunan iki rakip oyuncuyu çağırarak ikisine de uyarı vermektedir.

Köşe Vuruşundan Gol Olur Mu?

Köşe vuruşundan gol olabilir. Köşe vuruşunu kullanan oyuncu isteyerek ya da istemeyerek topu ağlara gönderdiğinde gol geçerli sayılır. Türk futboluna hem futbolcu hem de teknik adam olarak yıllarca hizmet vermiş olan Mustafa Denizli, futbol oynadığı ve hatta efsane olduğu Altay kulübünde kornerden attığı gollerle tanınmaktadır.

Korner vuruşları, takımların hücum planları arasında büyük bir yere sahiptir. Avrupa’nın önde gelen kulüplerinin tamamı duran toplar için bir yardımcı antrenör bir de analiz istihdam etmektedir. Duran topların, özellikle de köşe vuruşunun önemi futbolda son yıllarda artmıştır. Futbolda direkt skor oyunu oynayan takımlar, belli bir yere kadar duran toplarda avantajlı kabul edilir, ancak duran toplarda başarılı olmak için gerekli olan tek kriter takım boyunun uzun olması değildir. Dünyadaki birçok takım, duran top konusunda sıkı çalışma yürütmektedir.

Ülkemizin futbolunda da duran toplar büyük bir öneme sahiptir. Duran top kullanımı zayıf olan takımlar futbol kamuoyunda eleştirilir. Dolayısıyla takımların duran toptan gol atması, birçok kulübün taraftarının takımlarından talep ettiği bir şeydir. Taraftarlar, takımlarının duran toplar dahil her türlü golü atmasını istemektedir.

Dolayısıyla dünyadaki tüm takımlar için duran toplar hem savunma hem de hücumda önem taşımaktadır. Duran top savunması kötü olan bir takım, duran toplardan fazla gol yiyeceği için başarılı olamaz. Duran toptan gol atmakta güçlük çeken bir takım ise, atması gerekenden daha az gol attığı için başarıya erişemeyecektir. Duran toplar, bu nedenle futbol takımları için büyük bir öneme sahiptir ve takımlar da bu önemin farkındadır.